Jednou ze základnÃch vÄ›cÃ, potÅ™ebných k životu, je bezesporu voda. DospÄ›lý ÄlovÄ›k by jà mÄ›l vypÃt v průmÄ›ru okolo dvou litrů dennÄ›, i když toto množstvà se samozÅ™ejmÄ› může liÅ¡it podle vÄ›ku, zdravotnÃho stavu, zátěže i poÄasÃ. Otázkou vÅ¡ak je, kde ji zÃskat.
Â
ZatÃmco dÅ™Ãve existovaly studny a veÅ™ejné kaÅ¡ny, dnes si ji kupujeme nejÄastÄ›ji v obchodech v plastových lahvÃch. Naprostá vÄ›tÅ¡ina z nás kupuje rovnou vÃce balenÃ, aby je nemuseli kupovat ÄastÄ›ji. Nezamýšlà se vÅ¡ak nad tÃm, zda se voda může, podobnÄ› jako nÄ›které potraviny, v průbÄ›hu doby zkazit.
Â
Â
Pravdou totiž je, že ano, zvláštÄ› pÅ™i nevhodném skladovánÃ. Jen málokdo si totiž uvÄ›domuje, že ani balená voda nenà Äistá H2O, nýbrž obsahuje i dalÅ¡Ã anorganické i organické souÄásti. Na ty je naÅ¡e tÄ›lo zvyklé a nejenže je umà pracovat, dokonce je i potÅ™ebuje. To je ostatnÄ› i důvod, proÄ nám destilovaná voda chutná tak odpornÄ›.
Â
Tyto mikroÄástice vÅ¡ak způsobujà postupné zkaženà vody, zvláštÄ› pak ty organické. Pokud je láhev uzavÅ™ená a uchovávaná na chladném, tmavém mÃstÄ›, napÅ™Ãklad v lednici, pak vydržà pomÄ›rnÄ› dlouho. Jenže naprostá vÄ›tÅ¡ina z nás je takto neskladuje. A v nejhorÅ¡Ãm pÅ™ÃpadÄ›, tedy pokud jsou v letnÃch vedrech vystaveny Slunci, dojde ke zkaženà pomÄ›rnÄ› rychle.
Â
Â
Důvodem je to, že teplá voda podporuje růst mikroorganismů, zatÃmco anorganické slouÄeniny mohou sloužit jako jejich potrava. Bohužel, prvnÃch pÅ™Ãznaků si nemusÃme vÅ¡imnout, takže se může stát, že pijeme Å™asy, aniž bychom o tom vůbec vÄ›dÄ›li.
Â
To vÅ¡ak nenà jediný problém. TÃm dalÅ¡Ãm, o kterém và jeÅ¡tÄ› mnohem ménÄ› lidÃ, jsou mikroplasty. Jedná se o mikroskopické ÄásteÄky plastiku, který je vodou z láhve vyplavován, pÅ™iÄemž my jej následnÄ› vypijeme. O tom, že to pro naÅ¡e zdravà zrovna pÅ™Ãnosné, asi nenà tÅ™eba hovoÅ™it.
Â
Proto bychom mÄ›li mÃt výše uvedené na pamÄ›ti, a Å™Ãdit se heslem, že ménÄ› znamená vÃce. A pokud možno, kupovat vodu ve sklenÄ›ných lahvÃch.