Slyšeli jste už o doplňku stravy ZMB6? Pokud ne, pak vám jen stručně prozradíme, že se jedná o zkratku tří prvků, z nichž se přípravek skládá, a sice z hořčíku, zinku a vitamínu B6, tedy zkráceně Z jako zinek, M jako magnézium a B6 jako vitamín B6. I když se zinek značí v Mendělejevově soustavě prvků jako Zn a hořčík jako Mg, můžete tento název brát formou zkráceného, a tudíž lépe zapamatovatelného nápisu. Podstatné však je, co toto složení kovových minerálních iontů spolu s „bé šestkou“ nabízí.
Základ pro tvorbu testosteronu – pro lidský organismus jsou veškeré tyto složky nepostradatelné. Oba minerály i bé šestku potřebujeme pro více než tři stovky biochemických procesů. Můžeme je samozřejmě přijímat ve stravě, ale jsou situace, kdy se jich v potravě nevyskytuje dostatečné množství, a navíc nejsou přítomny v optimálním poměru. Největší problém bývá s magnéziem, tedy s hořčíkem, jehož množství v potravinách za posledních čtyřicet let výrazně ubylo.
Antistres – hořčík spolu s vitamínem B6, který zvyšuje jeho vstřebatelnost, působí v těle jako antistresový a uvolňující faktor. Hořčík je antagonistou vápníku, tedy jeho vyvažujícím protikladem, a zatímco vápník zajišťuje buňkám kontrakci, hořčík působí relaxačně. Hořčík se také nasazuje proti křečím svalových tkání včetně spasmů hladkého svalstva, a vůči projevům tetanického syndromu, poměrně rozšířené civilizační choroby.
Cihly versus malta – v některých zdrojích na Internetu se můžete dočíst, že vápník je něco, jako cihly, z nichž stavíte dům. Vápníku je všude kolem nás spousta, přijímáme jej poměrně dostatek z mléčných výrobků, ale i z rostlinných zdrojů, například z máku, mimochodem, víte, že jsme národem jedlíků máku, a že v máku je mnohem více vápníku, než v čemkoli jiném (v poměru k jeho hmotnosti)? K tomu, abyste mohli postavit dům, ale potřebujete i maltu, a tou je hořčík. Jenže hořčíku je dnes v potravě málo (hlavně kvůli vyplavování z půdy a nešetrnému zpracování potravin), a tak je potom takový dům příliš křehký a zralý na zborcení.