KoÄkovité Å¡elmy se od tÄ›ch psovitých liÅ¡Ã hned v nÄ›kolika zásadnÃch ohledech. JednÃm z nich je mimo jiné fakt, že s výjimkou gepardů majà koÄkovité Å¡elmy zatažitelné drápy. To znamená, že je mohou v podstatÄ› zvednout do otvorů, které majà na prstech svých tlapek.  To je pro nÄ› výhodné hned z nÄ›kolika důvodů. V prvnà řadÄ› jim to umožňuje mnohem … Přečíst „Proč mají kočkovité šelmy zatažitelné drápy“ »
Rubrika: Věda
O otázce mimozemského života debatujà jak laici, tak i vÄ›dci již po staletÃ. Jako pÅ™Ãklad zde můžeme uvést knihu H. G. Wellse Válka svÄ›tů, kde se naÅ¡e planeta ocitne pod útokem marÅ¥anů, tedy obyvatel naÅ¡eho nejbližšÃho souseda, Marsu. PokraÄovatelem je pak Problém třà tÄ›les, kdy nás pro zmÄ›nu chtÄ›jà kolonizovat obyvatelé z hvÄ›zdné soustavy Alphy Centauri, … Přečíst „Proč by mělo nalezení života ve vesmíru takový dopad“ »
Jednou z poměrně hlasitých minorit jsou i zastánci ploché Země. Ti jsou přesvědčeni, že naše planeta není ve skutečnosti planeta, nýbrž rovná planina, která se navíc nehýbe. Jako jeden z argumentů uvádí to, že pokud bychom se skutečně otáčeli tak vysokou rychlostí, měli bychom odletět. To, že se relativně k naší planetě nehýbeme, podle nich značí, že se … Přečíst „Proč neodletíme ze Země, když se pohybuje tak rychle“ »
Jednou ze základnÃch vÄ›cÃ, potÅ™ebných k životu, je bezesporu voda. DospÄ›lý ÄlovÄ›k by jà mÄ›l vypÃt v průmÄ›ru okolo dvou litrů dennÄ›, i když toto množstvà se samozÅ™ejmÄ› může liÅ¡it podle vÄ›ku, zdravotnÃho stavu, zátěže i poÄasÃ. Otázkou vÅ¡ak je, kde ji zÃskat.  ZatÃmco dÅ™Ãve existovaly studny a veÅ™ejné kaÅ¡ny, dnes si ji kupujeme nejÄastÄ›ji v obchodech … Přečíst „Může se zkazit i voda?“ »